SOFiSTiK Statika modulok
A SOFiSTiK Statika programcsomagok moduláris felépítésűek. A számításra alkalmas programcsomagok modulok szerinti tartalmát az alábbi ábrán, képesség szerinti összehasonlítását itt találja.
TEDDY SSD SOFiPLUS SOFiMESH SOFiLOAD |
FEAX ASE SEPP 1 SEPP 2 SEPP 4 |
AQB Light WinGRAF Result Viewer |
|
ASE 1 ASE 2 AQB BDK SIR
|
|
ASE 3 CABD ELLA
|
|
| SOFiSTiK 3D FEM Professional | | | SOFiSTiK Prestress-Suite |
| SOFiSTiK 3D FEM Premium | | | SOFiSTiK 3D FEM Ultimate / 50 |
A fenti programcsomagok mellett itt ismertetésre nem kerülő, számításra nem alkalmas, csupán előkészítő és kiértékelő, vagy kiértékelő munkaállomások számára összeállított programcsomagok is elérhetők.
Az alábbi felsorolás valamennyi modul képességeinek részletes leírását tartalmazza.
A *-gal jelölt modulok önállóan megvásárolhatók egy meglévő SOFiSTiK Statika programcsomag bővítéseként.
Tengelyek megadásán alapuló hídszerkezeti modul, ahol a vonalvezetés (nyomvonal) akár felül-, akár oldalnézetben elkészíthető.
A járműterhek a tengely mentén, vagy a tengelyhez viszonyítva vezethetők végig úgy, ahogy a parametrikus keresztmetszetek is.
A fizikai Revit modellel párhuzamosan készülő analitikus modell alapján elkészíthető a SOFiSTiK számítás alapjául szolgáló statikai rendszer:
társíthatjuk a Revit modellben használt anyagokat és keresztmetszeteket a SOFiSTiK számításban használni kívánt (megfelelő) anyagokkal és keresztmetszetekkel.
A keletkező SOFiSTiK statikai modell teljesértékű, de igény esetén az AutoCAD felületen tovább finomítható, szerkeszthető.
+ PLUS-X-OEM: beépített AutoCAD-mag * | |
|
Beépített AutoCAD mag, mely lehetővé teszi az AutoCAD környezet használatát meglévő AutoCAD hiányában. Közel teljes értékű AutoCAD-ként is használható, azonban
azok a funkciók hiányoznak a "normál" AutoCAD-hez képest, melyek nem feltétlenül szükségesek a térbeli modellezéshez és rajzoláshoz.
A PLUS-X-OEM önmagában nem, csak SOFiSTiK Statika programcsomag kiegészítéseként vásárolható meg, csak angol vagy német nyelvű Windows környezetben működőképes. Viszont örökös licencet biztosít AutoCAD-ként való használathoz.
Rhinoceros (RHINO) egy 3D modellező szoftver tetszőleges szabadformák készítéséhez. A SOFiSTiK Rhinoceros Interface
kibővíti a RHINO funkcionalitását a formák végeselemekké alakítási lehetőségével. A programkapcsolattal az elkészített geometriai objektumok (pontok, görbék, felületek) felruházhatók keresztmetszeti, anyag és megfogási tulajdonságokkal, ami után
a végeselem háló generálása közvetlenül elvégezhető. A rúdkeresztmetszet és a végeselem háló a RHINO-ban is megjeleníthető prezentációs, ellenőrzési, vagy dokumentálási célból. A kapott SOFiSTiK végeselem modell tovább
szerkeszthető a megszokott SOFiSTiK programokkal akár szöveges, akár grafikus úton.
Használatához RHINO program szükséges.
Hatások és teheresetek definiálása szabványos, vagy egyedi biztonsági és egyidejűségi tényezőkkel.
Elemekhez kötődő (csomóponti, rúd, héj és tömegelem) és elemfüggetlen terhek (pontszerű, vonalmenti, felületi és térfogati) terhek készítése.
Szélprofilok készítése a terepviszonyok figyelembevételével. Statikus szélteher felület-, kötél-, rúdszerkezetek számára. Szélteher EN 1991, DIN 1055-4 szerint, atmoszférikus szélprofilok.
Hullám terhelés szabályos és szabálytalan hullámokkal Airy, Stokes, Cnoidal valamint Jonswap és TMA szerint.
A SOFiMESH a hagyományos direktbe elkészített végeselemek mellett egy olyan szerkezetgenerálási folyamatot is támogat akár grafikus, akár szöveges adatbevitel kapcsán, ahol a végeselemek
képzése automatikusan történik a határoló felületek (és bennük az áttörések), vonalak és pontok (úgynevezett szerkezeti elemek) megadása által.
A szerkezeti felületekből héjelemek, a szerkezeti vonalakból rúd, rácsrúd, kötélelemek, vagy vonalmenti megtámasztások, a szerkezeti pontokból támasz, vagy rugóelemek
képződnek. A végeselemháló külleme és sűrűsége, az elemek sorszáma és csoportbeli hovatartozása a szerkezeti elemek tulajdonságain keresztül vezérelhető.
A szerkezeti felületek által határolt testet a program képes automatikusan testelemekkel (tetraéderekkel) behálózni, vagy a
felületet forgatással, kihúzással térbelivé, 8 csomópontú elemekből álló testté alakítani.
A SOFiPLUS AutoCAD felületen keresztül teszi lehetővé a statikai modell kialakítását. Minden AutoCAD-parancs
rendelkezésére áll a modell és a végeselem struktúra kialakításához. A SOFiPLUS felismeri, hogy a vonatkozó
rajzi elemek nem egyszerű geometriai elemek, hanem pótlólagos statikai tulajdonságokkal és attribútumokkal rendelkeznek,
és ezeket ennek megfelelően kezeli. A SOFiPLUS támogatja a háromdimenziós keretrendszerek, a rudakból és végeselemekből
álló vegyes szerkezetek megadását is.
Az SSD egy koncepcionális, interaktív felhasználói felület. Egy műszerfalként képzelhető el ez az egységes, művelet orientált (művelet = egy lépés a munkafolyamatban)
program, ahonnan a SOFiSTiK munkafolyamatok minden lépése és modulja elérhető.
Az SSD-n keresztül vezérelhetjük az adatmegadást, a számítást, és a kiértékelést és az abban felhasznált statikai modulokat. Az SSD használata opcionális, nélküle is használhatók az egyes statikai modulok.
A műveletek létrehozása és logikai felépítésének és sorrendje szabadon vezérelhető. A műveletek megadása történhet párbeszédablakokon keresztül, vagy szövegesen.
A SOFiSTiK-re jellemző, speciális, CADINP-alapú szöveges (parametrizálható) adatmegadás továbbra is (csakúgy, mint korábban) használható.
SOFiSTiK szoftverek szöveges vezérlésére hivatott program, ahol saját nyelvként az úgynevezett CADINP áll a felhasználók
rendelkezésére. A szövegérzékeny adatbeadási mód és egy Online - Súgó szavatolja a hibalehetőségek minimalizálását.
Számos parancs áll rendelkezésre, amelyek a feladat teljes parametrizálását teszik lehetővé. A parancsok és opciók
színezetten, egymástól jól elkülöníthetően jelennek meg.
Képességei az AQB ismertetőben találhatók.
A modul az acélból, fából és vasbetonból vagy akár egyedi anyagjellemzőkkel definiált anyagból
készített tetszőleges keresztmetszetek feszültségszámítását és méretezését (vasmennyiség
meghatározását) végzi, kihasználtságát ellenőrzi. A tetszőleges anyagoknál a méretezéshez egyedi szigma-epszilon diagram készíthető.
Alkalmazható szabványok: (EN 1992 with NADs DIN, OEN, BS, NF; I-DM 2008; EN 1993; DIN 1045-1:2008, 18800, DIN-Fbs; SIA 262, 263; BS 8110, 5400, 5950.
AQUA modul
Az AQB tartalmazza az AQUA modult, mely tetszőleges keresztmetszet definiálást tesz lehetővé. A szabványos keresztmetszetek (acélprofil, borda,
derékszögű négyszög, cső, feszítőpászmák) és anyagok (beton, betonacél, szerkezeti acél, fa, stb.) mellett lehetőség kínálkozik az
egyedi kontúrú, egyedi vasalással ellátott, sajátos anyagjellemzőkkel rendelkező, több komponensből álló (öszvér), időben
változó kontúrú (építési fázisok) keresztmetszetek kialakítására is.
Együttdolgozó, eltérő anyagú, vagy eltérő korú komponensekből álló keresztmetszetek és feszített vasbeton
keresztmetszetek méretezése, figyelembe véve a feszítőbetétek okozta feszültségeket, a sajátfeszültségeket, a
kúszást, és a zsugorodást is. Nemlineáris számításhoz kiszámítja a keresztmetszet hatékony merevségét.
Rúdelemeket tartalmazó vasbeton modellek építési fázisainak számításához nélkülözhetetlen.
Az ASE modul egy általános számítómotor, mely a komplex térbeli (vagy síkbeli) szerkezetek lineáris számítását és méretezését végzi a végeselemek módszere szerint
kétdimenziós végeselemekkel: rúdelemek (+ kötél és rácsrúd), vastagsággal (és akár réteges anyaggal) rendelkező héjelemek (+ lemez és tárcsa), rugó és kapcsolati elemek. Rugalmasan, vagy
fixen megtámasztott, tetszőleges anyagokból és keresztmetszetekből összeépített rúd-, héj-, és vegyes szerkezetek számítására egyaránt használható.
BEMESS modul
Az ASE tartalmazza a BEMESS modult, mely a kiszámított igénybevételek alapján a felületszerkezetek méretezését végzi EN 1992, DIN, OEN, BS, NF; IDM
2008; EN 1993; DIN 1045-1:2008, 18800, DIN-Fbs; SIA 262, 263; BS 8110, 5400, 5950 szerint, illetve feszültségeket határoz meg lineáris
rugalmassági elmélet alapján. A méretezés eredménye az egyes terhelési esetekből, teherkombinációkból származó vasmennyiség.
Az átszúródásvizsgálat a méretezés részét képezi.
MAXIMA modul
Az ASE tartalmazza a MAXIMA modult, melynek feladata a maximális és minimális belső erők, feszültségek, elmozdulások és támasztó erők meghatározása az egyesével kiszámított teheresetek alapján.
A maximális értékek meghatározásához szabványos (rész biztonsági tényezős) vagy egyedileg összeállított kombinációs képletek használhatók.
Komplex térbeli rúdszerkezetek számítását végzi.
Funkcionalitása kizárólag csak rúd, rácsrúd, kötél és cölöpelemekre használható.
Nemlineáris ágyazás és rugók (csak nyomás, szakadás, folyás, hézag).
Egyedi, diagram alapú definíciók (pl. M-fi diagram) rugók és rúdcsuklók számára.
Másod- és harmadrendű rendű elmélet alkalmazása.
Nemlineáris anyag viselkedés.
Héjelemek feszítésének előfeltétele, test végeselemek (8 csomópontú, vagy tetraéder) használata,
3-rétegű vasalás, dinamikai sajátértékek, lineáris időléptetés.
CSM modul
Az ASE 1 tartalmazza a CSM (Construction Stage Manager) modult, melynek segítségével az építési fázisok és időbeli lassú alakváltozások számításai definiálhatók ütemtervszerűen héjmodellek számára.
A CSM által generált fájlt az ASE és az AQBS modulok használják bemeneti adatként a kúszások és zsugorodások, valamint sajátfeszültségek meghatározásához.
Nemlineáris ágyazás és rugók (csak nyomás, szakadás, folyás, hézag), valamint cölöpelemek kezelése.
Egyedi, diagram alapú definíciók (pl. M-fi diagram) rugók és implicit rúdcsuklók.
Másodrendű elmélet alkalmazása rúdszerkezetek számára.
Analitikus cölöpelemek, beleértve a P-Delta hatásokat (ágyazás az egyes talajrétegekhez, köpenysúrlódás limitálása, tension cut-off).
Nemlineáris féltér számítások előfeltétele (HASE 3D mellé)
Nemlineáris anyagviselkedés a rúdelemekhez az AQB programmal való együttműködésben.
Geometriai nemlinearitás 3. rendű elmélet alapján rúd, héj, és kötélelemek számára.
Horpadás, kihajlás, kifordulás, teheriteráció, membránelemek, formakeresés, belső kötélbelógás.
Nemlineáris anyag viselkedés héjak (csak beton, acél és membrán) és testelemek (csak talaj) számára.
Berepedt beton, fémek megfolyásának és nemlineáris talajmodellek figyelembe vétele.
Síkbeli és tengelyszimmetrikus számítás geotechnikai és alagút számításokhoz. TALPA modul funkcionalitása a talaj 2-fázis modell képessége nélkül.
Alapdinamika a programcsomagokhoz. Sajátértékek és válaszspektrumok kiszámítása.
Gerjesztés válaszspektrummal különféle szabványok szerint (EN 1998, DIN 4149, I-DM, SIA, UBC), eredmények kombinálása: SRSS, CQC.
Képességei az ASE ismertetőben találhatók.
Képességei az ASE ismertetőben találhatók.
Képességei az ASE 1 ismertetőben találhatók.
Computational Fluid Dynamics (CFD) egy standard numerikus módszer bármilyen folyadékmozgás és a hőáramlás számítására.
A DOLFYN (www.dolfyn.net), egy nyílt forráskódú CFD-megoldó, mely a SOFiSTiK programrendszerbe integrálható.
Számos területen alkalmazható: Épületek szélterhelése, mozgó testek szélterhelése, szélenergia, fűtés és szellőztetés (HVAC), tűzbiztonság technika, hang terhelések.
Térbeli testelem-hálókhoz, sokszöghálókhoz, k-epszilon és RNG turbulencia modellekhez használható.
+ ELLA (korábbi nevén ELSE) | |
|
Hatásfelületek és hatásvonalak előállítására és kiértékelésére szolgál. A mozgó járműterhek nyomvonalai definiálhatók,
amik köröket és klotoid íveket is tartalmazhatnak. Erre a nyomvonalra a program automatikusan elhelyezi mértékadó
teherállások szerint az előre definiált terheket, melyek a főbb járműkategóriák (tengelytávokkal, tengelyterhelésekkel)
formájában adottak.
SOFiLOAD-V modul
Az ELLA tartalmazza a SOfiLOAD-V modult, mely előre definiált közúti és vasúti járműterhek használatát teszi lehetővé különböző szabványok szerint:
- EN 1991-2
- EC HSLM
- DIN-Fb 101
- DS 804
- BS 5400
- egyéni definiálás
A NONL-DYN modul kiegészítéseként explicit dinamikai vizsgálatokhoz időben változó geometriailag és anyag szinten nemlineáris rácsrúd és testelemek, előre
definiált vagy jelleggöbe alapú nemlineáris rugóelemek vizsgálatához.
A szoftver a féltérben, vagy a mélyépítési szerkezetben keletkező alakváltozásokat számítja. Terhelései a
lehetnek akár a más modulokkal kiszámított támaszerők is. A féltér akár több rétegből, a rétegek pedig akár eltérő összenyomódási modulusú komponensekből állhatnak. A
rétegkialakítások alaprajzilag változóan is megadhatók. Alkalmas a talaj-szerkezet kölcsönhatás vizsgálatára.
A szoftver a féltérben, vagy a mélyépítési szerkezetben ébredő feszültségeket és alakváltozásokat számítja. Terhelései a
lehetnek akár a más modulokkal kiszámított támaszerők is. A féltér akár több rétegből, a rétegek pedig akár eltérő összenyomódási modulusú komponensekből állhatnak. A
rétegkialakítások alaprajzilag változóan is megadhatók. Kombinálható cölöpalapozással. Alkalmas a talaj-szerkezet kölcsönhatás vizsgálatára.
Párhuzamos egyenletmegoldó modul (conjugate gradient, paradiso solver) a nagy elemszámmal rendelkező szerkezetekhez. Használata
100.000 végeselem feletti szerkezet esetén javasolt. Ettől a végeselemszámtól kezdődően lényegesen csökkenti a
számítás időtartamát.
Az egyenletmegoldó a többi SOFiSTiK modulhoz hasonlóan csak egyetlen processzormagot képes kihasználni.
Potenciálkülönbségek problémáinak számítása pl. talajvízáramlás és hővezetés. A hővezetés modellek stacionárius állapot vagy
egy szilárdtestbeni hőterjedésként, a talajvízmodellek különböző talajvízszint és áramlási eljárások szerint
számíthatók. A modellek a geológia, mélyépítés, hidrológia és a vízgazdálkodás területén egyaránt alkalmazhatók.
Kétdimenziós (stacionárius és nem stacionárius) áramlások vizsgálatát végezhetjük el. Felhasználható töltések,
gátak szivárgásának, vagy talajvízáramlások vizsgálatához.
Kétdimenziós hőterjedések (stacionárius és nem stacionárius) vizsgálatát végezhetjük el. Funkciói révén alkalmas
komplex keresztmetszetek tűzvédelmi, tűzállósági ellenőrzéséhez, és hőtani, hőtechnikai feladatok számításához.
Térbeli szerkezetek lineáris dinamikai és szeizmikus számítása.
Térbeli rúd- és felületszerkezetek sajátfrekvenciájának kiértékelése, lineáris time history (Rolling-Stock), csillapítás.
Válaszspektrumok: EN 1998, DIN 4149, I-DM, SIA, UBC, SNIP szerint.
Eredmények kombinálása: SRSS, SRS1, CQC, CQC1.
Mesterséges földrengés.
SOFiLOAD-V modul
Előre definiált közúti és vasúti járműterhek használatát teszi lehetővé különböző szabványok szerint:
- EN 1991-2
- EC HSLM
- DIN-Fb 101
- DS 804
- BS 5400
- egyéni definiálás
Képességei az ASE ismertetőben találhatók.
Térbeli szerkezetek nemlineáris dinamikai és szeizmikus számítása.
Térbeli rúd- és felületszerkezetek (lineáris anyaggal) sajátfrekvenciájának kiértékelése, time history (Rolling-Stock, lineáris, nemlineáris), tetszőleges nemlineáris csillapítás és rugók.
Válaszspektrumok: EN 1998, DIN 4149, I-DM, SIA, UBC, SNIP szerint.
Eredmények kombinálása: SRSS, SRS1, CQC, CQC1.
Mesterséges földrengés, féltér dinamika (SBFEM). Dinamikus szélteher számításához szükséges.
SOFiLOAD-V modul
Előre definiált közúti és vasúti járműterhek használatát teszi lehetővé különböző szabványok szerint:
- EN 1991-2
- EC HSLM
- DIN-Fb 101
- DS 804
- BS 5400
- egyéni definiálás
A SEPP modul egy általános számítómotor, mely kizárólag SÍKBELI szerkezetek lineáris számítását és méretezését végzi a végeselemek módszere szerint
kétdimenziós végeselemekkel: rúdelemek (+ kötél és rácsrúd), vastagsággal (és akár réteges anyaggal) rendelkező lemez és tárcsa elemek, rugó és kapcsolati elemek. Rugalmasan, vagy
fixen megtámasztott, tetszőleges anyagokból és keresztmetszetekből összeépített rúd-, lemez/héj, és vegyes szerkezetek számítására (pl. bordás födém) egyaránt használható.
A terhek önálló, vagy kombináció szerinti számításának eredményeként elmozdulások, elfordulások, igénybevételek, feszültségek és vasmennyiségek keletkeznek.
BEMESS modul
A SEPP tartalmazza a BEMESS modult, mely a kiszámított igénybevételek alapján a felületszerkezetek méretezését végzi EN 1992, DIN, OEN, BS, NF; IDM
2008; EN 1993; DIN 1045-1:2008, 18800, DIN-Fbs; SIA 262, 263; BS 8110, 5400, 5950 szerint, illetve feszültségeket határoz meg lineáris
rugalmassági elmélet alapján. A méretezés eredménye az egyes terhelési esetekből, teherkombinációkból származó vasmennyiség.
Az átszúródásvizsgálat a méretezés részét képezi.
2 rétegű ferde és 3 rétegű vasalás. Méretezés repedéstágasságra, feszültségingadozásra, fáradásra.
Nemlineáris ágyazás, nemlineáris rugók (csak nyomásra működő, elszakadó, megcsúszó, stb.).
2D lemezek és tárcsák esetén nemlineáris anyagviselkedés beton számára (II. feszültségi állapot, húzási merevség, repedés), nemlineáris anyagviselkedés fémek számára (folyási zónák).
Térbeli felületszerkezeteken fiktív rudak készítésére szolgál. A felvett nyomvonalra merőlegesen, a héjszerkezetben
meghatározott sávszélesség adja a fiktív rúd keresztmetszetét. A felületszerkezetek nyomvonalán (és tartományában) fellépő igénybevételeket ilyen módon
egyszerű rúdigénybevételekké alakíthatók. Ezt követően a fiktív rudat akár feszültségmeghatározásra, akár méretezésre bocsájthatjuk.
Dinamikus szélteher mesterségesen generált 10 perces progresszióval.
Szélspektrum Karmann, Davenport, Harris szerint. A modul a NONL-DYN és a SOFiLOAD-W modul kiegészítője a rúdszerkezetek számításához.
+ SOFiLOAD-V (ELLA része) | |
|
Képességei az ELLA ismertetőben találhatók.
Tetszőleges anyagú és keresztmetszetű 3 dimenziós rúdszerkezetek számítását végzi.
Jellemzői:
tetszőleges anyagú és keresztmetszetű rudak, együttdolgozó keresztmetszet, I., II. rendű elmélet alkalmazása, tartós folyási
zóna, repedéstágasság.
Vizsgálatok: rugalmas-rugalmas, rugalmas-képlékeny, képlékeny-képlékeny.
AQB modul
A STAR 3 tartalmazza az AQB modult, mely az acélból, fából és vasbetonból vagy akár egyedi anyagjellemzőkkel definiált anyagból
készített tetszőleges keresztmetszetek feszültségszámítását és méretezését (vasmennyiség
meghatározását) végzi, kihasználtságát ellenőrzi. A tetszőleges anyagoknál a méretezéshez egyedi szigma-epszilon diagram készíthető.
Alkalmazható szabványok: (EN 1992 with NADs DIN, OEN, BS, NF; I-DM 2008; EN 1993; DIN 1045-1:2008, 18800, DIN-Fbs; SIA 262, 263; BS 8110, 5400, 5950.
AQUA modul
Az AQB tartalmazza az AQUA modult, mely tetszőleges keresztmetszet definiálást tesz lehetővé. A szabványos keresztmetszetek (acélprofil, borda,
derékszögű négyszög, cső, feszítőpászmák) és anyagok (beton, betonacél, szerkezeti acél, fa, stb.) mellett lehetőség kínálkozik az
egyedi kontúrú, egyedi vasalással ellátott, sajátos anyagjellemzőkkel rendelkező, több komponensből álló (öszvér), időben
változó kontúrú (építési fázisok) keresztmetszetek kialakítására is.
Számítómotor 2D-s talajmechanikai feladatokhoz. síkbeli és tengelyszimmetrikus számítás geotechnikai és alagút számításokhoz: nemlineáris rugók és rudak (2D Fiber Beam), megelőző sajátfeszültségi állapot, építési állapotok,
2 fázis modell a talajokhoz, nemlineáris talajmodellek: Drucker-Prager, Mohr-Coulomb, Hardening soil, Swelling Soil.
Egyedi definiálású rugóelemek, és implicit rúdcsuklók. Automatikus teherbírás iteráció, beleértve a Fi-c redukciót.
Rúd- és felületszerkezetek elő- vagy utófeszítésének számítására szolgál. A kábelvezetés kialakítása történhet az elem geometriájához kapcsolódóan (csomópontokhoz, vagy a keresztmetszet kontúrjához képest), vagy a térben szabadon (3D spline).
A feszítőkábel alakja mellé megadhatjuk a feszítési eljárás jellemzőit (ékcsúszás, veszteségek, pászmaszám, stb.) az ismertebb gyártók adatait alkalmazva, vagy egyedi értékéket használva.
Membránszerkezetek tervezésének utolsó fázisát segíti, ahol a ponyvákat szabásvonalak mentén szalagokra darabolja. A
szalagok 3D és 2D formában is kinyerhetők grafika formájában (kép, vagy DXF rajz). A szalagok feszített és feszítés
előtti állapota is megjeleníthető. A kiindulási alakot a kompenzáció és/vagy a dekompenzáció segítségével vezérelhetjük.
A SOFiSTiK által generált komplex végeselem-modellek megbízhatóságának elemzésére szolgál. A megbízhatósági elemzés rugalmas alternatívát jelent a szerkezetek részbiztonsági tényezőkkel történő vizsgálatához,
amely akkor használható, ha a részbiztonsági tényezők nem egyértelműek, vagy nem állnak rendelkezésre. Ezen kívül a RELY lehetővé tesz egyfajta érzékenységi elemzést a bemeneti paraméterek bizonytalanságának és a modell nemlinearitásának figyelembevételével.
+ Result Viewer (korábbi nevén DBVIEW) | |
|
A numerikus eredménykiértékelővel a SOFiSTiK számításból keletkező "szám és adathalmaz" áttekinthető táblázatos formába rendezhető.
A számítási eredmények párbeszédablakokon keresztül szűrhetők elemtípus, eredmény fajtája és terhelési eset szerint. Az így kapott, egyedileg összeállított táblázat
nyomtatható, vagy exportálható táblázatkezelő programba (pl. Excel).
Az elmentett dokumentáció sablonként elmenthető, így a legközelebbi felhasználás, egy másik feladat számítása során a dokumentáció újra előáll (természetesen az aktuális eredményekkel).
A modul grafikus része elsősorban a keresztmetszetek eredményeire összpontosít. A rúdelemek hossza mentén kiválasztott egy-egy nevezetesebb
keresztmetszetben keletkező feszültségek, a számított vasalás ábrája jeleníthető meg.
A modul a szerkezetek bemenő adatainak és a számítások eredményeinek grafikus megjelenítését végzi. A program alkalmas munkaközi ellenőrzésre és a végső
dokumentáció összeállítására egyaránt. A megrajzolt, vagy szövegesen definiált végeselemek (és szerkezeti elemek) szinte minden tulajdonsága lekérdezhető, és ábrázoltatható:
sorszámozás, megtámasztási feltételek, rugó, anyag és keresztmetszeti értékek, lokális koordinátarendszerek, stb..
Megjeleníthető (főleg ellenőrzés céljából) a felvitt végeselemek geometriájához kötődő, vagy attól független terhek intenzitása és iránya. A fóliakezelés segítségével egy ábrán
egyidejűleg több, egymástól eltérő rajz is megjeleníthető: pl. nyomaték és vele egyidejű nyíróerő, vagy teherállás és a hozzá tartozó nyomatékábra.
A számítás eredményei végeselemtípustól függően külön csoportosítva, fa-struktúrába rendezve, akár rendkívül részletes beállítások kíséretében érhetők el.
Ide elsősorban a lineáris számításból keletkező igénybevételek, elmozdulások, feszültségek, és vasalások tartoznak,
melyek ábrázolásmódja lehet vonalas, vektoros, színezetten kitöltött, vagy akár szintvonalas. A nemlineáris számítási eredmények közé tartozhat többek között a repedések, kihasználtságok, és a
folyási zónák ábrázolása.
Számos szelektálási, szűrési lehetőség és a 3 dimenziós, tetszőleges metszetkezelés biztosítja az áttekinthető ábrák és dokumentációk előállítását.
Az elmentett dokumentáció sablonként elmenthető, így a legközelebbi felhasználás, egy másik feladat számítása során a dokumentáció újra előáll (természetesen az aktuális eredményekkel).
A WinGRAF összeállításban szereplő képek akár külön képfájlként is kinyerhetők egy független dokumentációkészítés számára.
Vasbeton pillérek nemlineáris méretezése kéttengelyű hajlításra másodrendű elmélet alapján. Eurocode nemzeti szabványok (DIN, OEN, BS, I) használata. Tűz elleni méretezés Tab 5.2a
és Eq. 5.7 EN 1992-1-2. szerint
A Column FD a Column kiegészítéseként tűzvédelmi méretezésre szolgál. A kör vagy négyszög keresztmetszetű vasbeton pillérek tűz terhelésre való ellenállását
határozza meg EN 1992-1-2 szerint. Segítségével vizsgálható a vasbetétekben a hőmérséklet hatására bekövetkező szilárdságvesztés, valamint meghatározható
az ezt figyelembe vevő többletvasalás is.
|