STeelCON újdonságok
STeelCON 2019.042 verzió újdonságok
Az alaptestek horgonyainak prEN-1992-4 szerinti rugalmas vizsgálata fontos kiegészítése lett a programnak.
A horgonyokra jutó húzóerő mind a beton, mind a kötőelem rugalmas viselkedése alapján, az oszlop hajlítónyomatékai és tengelyirányú erői alapján kerül kiszámításra.
A képlékeny vizsgálatnál a beton méretezése a horgonyok teljes, vagy azon túli kihasználtsága mellett megy végbe. Mivel a rugalmas vizsgálatnál nincs ilyen opció, ezért ez a módszer gazdaságosabb eredményekhez vezet.
Az új, rugalmas vizsgálat főbb előnyei:
- A kisebb igénybevételek miatt általában kisebb a beton különböző vizsgálataival szemben felmerülő igény (hasadás, pecsétnyomás, elcsúszás, kihúzás, stb.).
- A képlékeny elemzéssel összehasonlítva redukálható az alaptest mérete, a beton anyagminősége, vagy a lehorgonyzás mélysége.
- A méretezés eredményeként elhagyhatók azok a megerősítő vasalások, melyek amúgy szükségesek lennének.
- A bonyolultabb esetekben lehetővé válik az eredmények gyorsabb értelmezése és következésképpen a problémás esetek hatékonyabb felderítése, kezelése.
- A prEN1992-4 szerint kevesebb szerkesztési előírást kell betartani a képlékeny vizsgálathoz képest.
Az előnyök még markánsabbak, amikor az oszlop hajlítónyomatékai és tengelyirányú erői relatív kicsik. Számos esetben a képlékeny méretezés a beton alaptest túlméretezéséhez vezet.
Ugyanakkor a rugalmas méretezés előnye elillan, amikor az oszlop igénybevételei növekednek és a horgony igénybevételei a képlékeny tartományba kerülnek.
Példa
Nézzük meg a két méretezési esetet egy az alábbi ábra szerinti példán keresztül: HE-300B oszlop, C30/37 beton, talplemez mérete 1000x1200mm, ésa Φ20 horgonyok.
Az oszlop hajlítónyomatékai növekednek, miközben minden más paraméter változatlan marad, beleértve a lehorgonyzási mélységet is. A vizsgálatok legrosszabb értékei (megfelelőségi arány / kihasználtság) mind a rugalmas, mind a képlékeny esetben
feljegyzésre kerülnek.
Az eredményeket a következő grafikon mutatja. A vízszintes tengely az oszlop pillanatnyi hajlítónyomatékát, a függőleges tengely a számított legnagyobb kihasználtsági fokot jelenti.
Ebben az esetben a rugalmas elemzést ábrázoló vonal (kék) a teljes folyamatban (míg a kihasználtság kisebb mint 1) a pirossal jelölt képlékeny elemzéshez tartozó vonal alatt van. Más szóval, a rugalmas méretezés gazdaságosabb tervezéshez vezethet.
Az előny még szembetűnőbb kisebb terhelésnél, ahol a képlékeny méretezés nem veszi figyelembe az alkalmazott terhelést, mert a beton méretezése a horgony húzási teherbírásán alapul.
A fenti példát módosítva, a horgony átmérőjét Φ16 és Φ24 értékre változtatva a következő két grafikont kapjuk.
STeelCON 2018.068 verzió újdonságok
Az új verzióban elsősorban a talplemezes kapcsolatok új lehorgonyzási számításai játszanak fontos szerepet.
Újdonságok
Az acélszerkezeteknél az alaptestek magassága gyakran túl kicsi a normál horgonyok elégséges hosszának alkalmazásához, ezért olyan megoldásokat kell alkalmazni, melyek
jelentősen csökkentik a horgonyok hosszát. A program az új verziónak köszönhetően elvégez valamennyi ellenőrzést az Eurocode előírásainak megfelelően.
Ezeket az ellenőrzéseket a vasalás figyelembe vétele nélkül nem lehetne elvégezni, ezért ebben a verzióban lehetőségünk van a meglévő vasalás kiegészítéséül további
húzási és nyírási vasalás számítására, mellyel a beton berepedése, tönkremenetele elkerülhető.
Minden számítás az Eurocode szabványokon alapul, és a terhelések mind fő- és keresztirányra megadhatók (mint az előző verziókban).
Az eredmény dokumentációk teljes részletességgel tartalmaznak képleteket és közbenső eredményeket a megfelelő dokumentálás, és ellenőrizhetőség jegyében.
|