Az Évről évre – így az AutoCAD 2023 verzióban is – elvétve találunk csak új eszközöket, csupán az előző verzióban újdonságként megjelent automatizálási- és együttműködési eszközök szerény bővülését tapasztalhatjuk.
Érezhető, hogy a kizárólagossá bérleti konstrukció nem jelent fejlesztési motivációt.
Számlálás
Az előző, 2022-es verzióban megjelent számlálás a teljes rajzra vonatkozott. Az AutoCAD 2023-ban a számlálás leszűkíthető egy kijelölési régióra is, a kijelölt területen belül megszámláltathatjuk a blokkokat, vagy a geometria feltételeknek eleget tevő, vagy kattintással
meghatározott elemeket. A megszámlált objektumok kijelölt objektumként is viselkednek egyben, így velük szerkesztési műveletek végezhetők. A számlálás eredménye asszociatív módon táblázatban is szerepeltethető (pl. darabjegyzék kimutatás).
Pausz (Követés)
A pausz létrehozása eddig csak a webes AutoCAD-ben volt elérhető, azonban a 2023 verziótól kezdve az AutoCAD asztali változatában is használhatóvá vált.
Jelölések importálása
A mobil változattal beolvasott, vagy a PDF-en elhelyezett jelöléseket, megjegyzéseket importálhatjuk, és egy pauszra helyezve a DWG-hez adhatjuk.
Megfigyelés - Makró ajánló
Az AutoCAD 2023 folyamatosan figyeli szerkesztési lépéseinket. Amint a program ismétlődő parancssorozatot fedez fel műveleteinkben, egy ajánlást tesz például egy megfelelő makró használatára.
A felajánlott makrót elmenthetjük, és akár az ajánlási palettára, akár a felhasználói felületre helyezve bármikor előhívhatjuk egy későbbi munkánk során.
Egyéb változások
Az AutoCAD 2023DWG fájlformátuma nem változott az előző verzióhoz képest, 2018 óta változatlan.
Az egyre több, folyamatosan mozgó, felbukkanó, megfigyelő, animáló képernyőrészek áldozatául esett a hardver, megnőtt a gépigény. Az AutoCAD 2023 az ARM (energiatakarékos és egyben kisebb teljesítményű) processzorok használatát nem támogatja.
Új parancs az ALAPKIVÁG (CUTBASE), mely a COPYBASE parancs mintájára működik, azonban a másolással ellentétben kivágja a kijelölt objektumokat a rajzból.
Ha a vonallánc kezdőpontján, a megjelenő menüből új töréspontot szúrunk be, akkor az nem új szegmenst ad a vonallánchoz, hanem az első szegmenst bontja ketté az újonnan megmutatott sarokponttal.
Az MLEADER parancs új opciója, hogy meglévő többsoros szöveghez utólag fűzhetünk mutatóvonalat.
Az új ARCTEXT paranccsal egy megmutatott ív mentén készíthetünk feliratokat.
A több monitorra áthelyezett rajzablakokat a parancssor is követi, azaz a parancssor mindig az aktív rajzablakban érhető el.
64 bit:
- Microsoft Windows 10, 1809 verzió vagy újabb
- Microsoft Windows 11
- .NET Framework 4.8 vagy újabb
Ha az adott operációs rendszer támogatása megszűnik, akkor vele együtt az azon futó Autodesk termék támogatása is véget ér.
Hardverigények
- 8 GB memória, ajánlott 16 GB
- 10 GB vagy több szabad hely a merevlemezen (SSD meghajtó ajánlott)
- 3 GHz-es processzor (4 GHz-es processzornál gyorsabb ajánlott), az ARM processzorok használata nem támogatott. A renderelést leszámítva az AutoCAD csak egyetlen processzormagot képes egyidejűleg használni.
- 1920 x 1080 felbontású True Color grafikus kártya (ajánlott: 3840 x 2160) 1 GB memóriával 29 GB/s sávszélességgel és DirectX 11 támogatással (4 GB és 106 GB/s sávszélesség DirectX 12 támogatással ajánlott) Elvárt grafikus kártyák listája AutoCAD 2023-hoz
- Telepítéshez és licenckezeléshez folyamatos szélessávú internetkapcsolat